Rádcovské kurzy patří mezi nenahraditelnou součást vzdělávání rádců a rádkyň

Rádcovské kurzy

Rádcovské kurzy jsou akce, které patří mezi nenahraditelnou součást vzdělávání rádců a rádkyň družin.

Je rádcovský kurz pro mě?

Je především pro rádce a rádkyně skautských družin, kteří se chtějí ve své práci zlepšit, načerpat nové náměty na činnost družiny, poznat lidi, kteří jsou na stejné lodi a hledají odpověď na obdobné otázky. Jsou i pro ty, kteří družinu začínají vést a moc neví, jak na to. Najdeš se v popisu? Pak je i pro tebe.

Jak RK vypadají?

Formát rádcovských kurzů je velmi různorodý. Nejčastěji lze najít kurzy na lokální úrovni, tedy střediskové, okresní nebo krajské. Ty mají zpravidla podobu několika víkendů v průběhu školního roku, ale je možné najít taky takové kurzy, na nichž se rádci schází na jednodenních nebo několikahodinovýchsetkáních v určitém časovém období.

Existují i rádcovské kurzy, které mají podobu zhruba týdenního letního tábora. Mezi ty nejznámnější patří rádcovský tábor Hradiště, Tábor sv. Jiří nebo Rádcovský tábor Sherwood.

Kde hledat rádcovský kurz?

Většina rádcovských kurzů není nikde evidována. Pokud chceš na nějaký kurz vyrazit, zeptej se nejlépe svého vedoucího nebo výchovného zpravodaje. Ti by měli být lépe informovaní. Možná že právě tvoje jednotka nějaký takový kurz pořádá!

Rádcovský kurz si také můžeš vyhledat databázi vzdělávacích akcí na Křižovatce (v položce "Typ akce" vyber "Rádcovský kurz"). Kurzů tam není mnoho, ale třeba tě některý z nich zaujme.

Databáze vzdělávacích akcí

Neoficiální databáze rádcovských kurzů spravovaná dobrovolníky existuje také na webu kurzy.skauting.cz. Můžeš tam najít kurzy historické i současné. Neváhej a vyraž na některý z nich!